*
Dodane 2013-11-18 10.28 , komentarzy 21

Większa strefa płatnego parkowania w Krakowie [mapa]

Od lutego 2014 kierowcy zapłacą za postój w nowych miejscach. Radni poszerzyli strefę płatnego parkowania.

Większa strefa płatnego parkowania w Kra...

Autor: Łukasz Żołądź

Od 1 lutego przyszłego roku, parkując na terenie Starego Podgórza, całych Grzegórzek wraz z osiedlem Oficerskim, Krowodrzy i części Zwierzyńca trzeba będzie zapłacić. Obecnie strefa płatnego parkowania obejmuje Stare Miasto, Kazimierz i część Grzegorzek.

Za postój wszędzie będzie obowiązywała ta sama stawka - za pierwszą godzinę zapłacimy 3 zł, za drugą - 3,5 zł, za trzecią - 4,1 zł, a za każdą kolejną - 3 zł. Radni zrezygnowali tym samym z tak zwanych stref buforowych na obrzeżach ścisłego centrum, gdzie stawka za godzinę postoju miała być tańsza.

Zobacz także: Kraków dyskryminował właścicieli aut i źle przyznawał abonamenty postojowe


Ten pomysł radnych nie podob się prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu. - Jestem za poszerzeniem strefy, jednak mam dwie poważne wątpliwości do przegłosowanych poprawek radnych. Po pierwsze uważam, że wprowadzenie zasady, że mieszkańcy terenów, które teraz zostały objęty strefą będą mogli parkować jedynie na czterech najbliższych swojemu miejscu zamieszkania ulicach, kiedy to mieszkańcy "starej strefy" nie mają takiego ograniczenia, jest niesprawiedliwe i nierówno traktuje mieszkańców. Druga kwestia to cena. Nie zmienię zdania, że opłaty pobierane w strefach buforowych powinny być niższe niż w ścisłym centrum. Zaparkowanie na Zwierzynieckiej to nie to samo co parkowanie w rejonie Mogilskiej czy al. Pokoju - skomentował prezydent miasta.

Zobacz także: ROZKŁAD JAZDY MPK KRAKÓW: TRAMWAJE I AUTOBUSY [KOMUNIKACJA MIEJSKA]


Mieszkańcy obszarów, o które poszerzono strefę płatnego parkowania mają prawo do zakupu preferencyjnych abonamentów postojowych. Na jeden adres przysługują dwa abonamenty po 10 zł miesięcznie i jeden kosztujący 100 zł miesięcznie. Każdy następny wykupiony abonament będzie kosztował 250 zł.



Granice Strefy P1 wyznaczają:

Od Mostu Dębnickiego, wzdłuż Al. Z. Krasińskiego, wzdłuż Al. Z. Krasińskiego (numery nieparzyste), wzdłuż Al. A. Mickiewicza (numery nieparzyste), wzdłuż Al. J. Słowackiego (numery nieparzyste), do ulicy Pawiej, wzdłuż ulicy Pawiej do ulicy Św. Rafała Kalinowskiego, wzdłuż ulicy Św. Rafała Kalinowskiego do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ulicy Dietla, wzdłuż ulicy Dietla

(po stronie numerów parzystych) do Mostu Grunwaldzkiego, wzdłuż Bulwaru Czerwińskiego do Mostu Dębnickiego.

 

Granice Strefy P2 wyznaczają:

Od Mostu Grunwaldzkiego, wzdłuż ulicy J. Dietla (po stronie numerów nieparzystych) do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do rzeki Wisły, wzdłuż Bulwaru Kurlandzkiego do Bulwaru Inflanckiego, wzdłuż Bulwaru Inflanckiego do Mostu Grunwaldzkiego.

 

Granice Strefy P3 wyznaczają:

Od Ronda Mogilskiego, wzdłuż ulicy Lubicz (z włączeniem w całości niniejszej ulicy) do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ul. Wita Stwosza, wzdłuż ul. Wita Stwosza do ul. Aleksandra Lubomirskiego, wzdłuż ul. Aleksandra Lubomirskiego do Ronda Mogilskiego.

 

Granice Strefy P4 wyznaczają:

Od Mostu Kotlarskiego wzdłuż rzeki Wisły do linii Kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ulicy Lubicz, wzdłuż ulicy Lubicz (z wyłączeniem niniejszej ulicy) do Ronda Mogilskiego, od Ronda Mogilskiego wzdłuż Al. Powstania Warszawskiego (z wyłączeniem niniejszej ulicy), wzdłuż ulicy Kotlarskiej do Mostu Kotlarskiego.

 

Granice Strefy P5 wyznaczają:

Od Mostu Grunwaldzkiego do Ronda Grunwaldzkiego, wzdłuż ulicy M. Konopnickiej do Al. Powstańców Śląskich, wzdłuż Al. Powstańców Śląskich do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do rzeki Wisły, wzdłuż Bulwaru Wołyńskiego do Mostu Grunwaldzkiego.

 

Granice podstrefy P6 I wyznaczają:

Od ulicy A. Lubomirskiego wzdłuż ulicy Rakowickiej do ulicy Olszańskiej, wzdłuż ulicy Olszańskiej do Al. Pułk. W. Beliny Prażmowskiego, wzdłuż Al. Płk. W. Beliny Prażmowskiego do ulicy Grochowskiej, wzdłuż ulicy Grochowskiej do ulicy W. „Wilka Wyrwińskiego", wzdłuż ulicy W. „Wilka Wyrwińskiego" do ulicy J. Supniewskiego, wzdłuż ulicy J. Supniewskiego do ulicy Rymarskiej, wzdłuż ulicy Rymarskiej do ulicy Mogilskiej, wzdłuż ulicy Mogilskiej (po stronie numerów parzystych) do Ronda Mogilskiego, od Ronda Mogilskiego wzdłuż ulicy A. Lubomirskiego do ulicy Rakowickiej.

 

Granice podstrefy P6 II wyznaczają:

Od Ronda Mogilskiego wzdłuż ulicy Mogilskiej (po stronie numerów nieparzystych) do ulicy F. Nullo, wzdłuż ulicy F. Nullo do ulicy S. Bobrowskiego, wzdłuż S. Bobrowskiego do ulicy Grzegórzeckiej, wzdłuż ulicy Grzegórzeckiej do Al. Powstania Warszawskiego (z włączeniem w całości niniejszej ulicy), wzdłuż Al. Powstania Warszawskiego do Ronda Mogilskiego.

 

Granice podstrefy P6 III wyznaczają:

Od Mostu Dębnickiego wzdłuż Bulwaru Rodła do ulicy Kasztelańskiej, wzdłuż ul. Kasztelańskiej do Al. Marszałka F. Focha, wzdłuż Al. Marszałka F. Focha do Al. 3 Maja, wzdłuż Al. 3 Maja (z wyłączeniem tejże ulicy) do wschodniej granicy Parku Jordana, wzdłuż wschodniej granicy Parku Jordana do ulicy W. Reymonta, wzdłuż ulicy W. Reymonta do Al. A. Mickiewicza, wzdłuż Al. A. Mickiewicza (numery parzyste) po stronie numerów parzystych, wzdłuż Al. Z. Krasińskiego (numery parzyste) do Mostu Dębnickiego.

 

Granice podstrefy P6 IV wyznaczają:

Od Al. A. Mickiewicza wzdłuż ulicy Czarnowiejskiej do Al. Kijowskiej, wzdłuż Al. Kijowskiej do ulicy Królewskiej, wzdłuż ulicy Królewskiej (po stronie numerów parzystych) do Al. A. Mickiewicza, wzdłuż Al. A. Mickiewicza (numery parzyste) do ulicy Czarnowiejskiej.

 

Granice podstrefy P6 V wyznaczają:

Od Al. J. Słowackiego wzdłuż ulicy Królewskiej (po stronie numerów nieparzystych) do ulicy Nowowiejskiej, wzdłuż ulicy Nowowiejskiej do ulicy Racławickiej, wzdłuż ulicy Racławickiej do ulicy Wrocławskiej, wzdłuż ulicy Wrocławskiej do ulicy Prądnickiej, wzdłuż ulicy Prądnickiej do linii kolejowej, wzdłuż linii kolejowej do ulicy Kamiennej, wzdłuż ulicy Kamiennej do Al. J. Słowackiego, wzdłuż Al. J. Słowackiego (numery parzyste) do ulicy Królewskiej.

 

X

Miejsce
w rankingu
redakcja

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

x-man Gość
~x-man
złodzieje 2013-04-26 15.34

jak w temacie.
Ciekawe ile bedzie znowu wydanych VIPowskich kart postojowych dla radnych i ich rodzin!

Maciek Gość
~Maciek
ja pi*** 2013-04-26 15.35

w ogóle niech całe miasto zasypią parkometrami...
a sorry już to się stało.

kierowca Gość
~kierowca
korzysci 2013-04-26 17.50

i sytuacja będzie wyglądała tak, że im dalej strefa sięgnie tym więcej mieszkańców będzie mogło wykupić abonament za 10 zł w dodatku aż na dwa auta ! , którymi to zaś będą mogli parkować w każdej strefie (przede wszystkim chodzi o ścisłe centrum) i tak oto ścisk i ruch będzie tam coraz większy.. brawo! :-)

Wojtek Gość
~Wojtek
Niczego nie będzie 2013-04-27 17.27

... za znanym wielu człowiekiem, proponuję, aby zlikwidować wszelkie uprawnienia do wjadu do centrum, albo i do miasta. Poruszajmy się tylko pieszo. Już po 2-3 latach smogu nie będzie, a do tego gdyby zakazać używania pieców na paliwo stałe to i po roku może było by czysto nad Krakowem. Na koniec w ogóle się stąd wyprowadźmy i ... niczego nie będzie.

ja Gość
~ja
A kiedy do Wieliczki strefę dociągną? 2013-04-28 09.16

I w Hucie też by się przydała.

Kapelusznik z piórkiem Kapelusznik z piórkiem
Strefa P1 2013-04-28 17.28

Moim zdaniem to w tej strefie powinien byc absolutny zakaz jazdy samochodem osobowym Porobic parkingi na obrzeżu strefy a starówka niech w koncu bedzie wolna od smrodu A parkometry ?? miasto musi miec jakies zyski to normalne Wszedzie tak jest

Sorry-Max Gość
~Sorry-Max
Ciężki lis kierowcow 2013-05-14 10.41

my kierowcy mamy mocno pod górkę... jeszcze ta strefa. Dla tych co chcą ograniczyć wydatki: na mandaty a raczej ich unikanie polecam yansika! Na strefę - jeszcze nie mam pomysłu...Chyba tylko omijanie, albo zaciśniecie zębów i płacenie....

mieszkaniec Gość
~mieszkaniec
MAM DOŚĆ ! 2013-05-19 20.13

NIE PŁAC PODATKÓW w tym GRAJDOLE!!!!! - USTAWA z dnia 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych art.45. Wystarczająco mamy ustawowego łupienia. Do tego niegospodarność zarządzających miastem łatamy kosztem mieszkańców w formie ukrytego podatku. Smogu nie ubędzie jeżeli zapłacę za parkowanie. Rowerem też jeżdżę, lecz w dni deszczowe, zimą, z dzieckiem do żłobka i żoną do pracy na rowerku nie jest ,możliwym

Agusia Gość
~Agusia
Do Kierowca 2013-11-18 13.18

Przecież jak masz identyfikator na daną strefę to nie możesz parkować w innej stresie... To przecież oczywiste...

ppl Gość
~ppl
aha 2013-11-18 13.46

Gdzie ta wspaniala demokracja o ktorej sie tyle mowi? Jaki odsetek Krakowian jest za tym pomyslem? Dam sobie reke uciac, ze znaczaca mniejszosc. A demokracja to pic na wode.

ppl Gość
~ppl
wroc 2013-11-18 13.52

Nie demokracja, a "demonkreacja".

ja Gość
~ja
wyprowadzam się 2013-11-18 18.38

chętnie bedę płacił podatki w innym mieście, parkował za free, nie stał w korkach 2h/na dzień, palił węglem, a ścieżki dla rowerów nie będą zabierały miejsc postojowych !!!

TigerKR Gość
~TigerKR
PO obiecywało pomagać firmom, a co mamy? 2013-11-19 12.25

strefy płatnego parkowania na obszarach gdzie jest najwięcej małych i średnich firm (sklepów, butików, punktów usługowych itp.). W ten sposób zniechęcają ludzi do odwiedzania wspomnianych miejsc na rzecz galerii. Dziękuję PO, kolejny raz w wyborach nie dam się nabrać.

Justyna Gość
~Justyna
ZLODZIEJE 2013-11-19 13.25

zrobmy jeszcze strefe parkowania na ksiezycu!!! Co za idiotyczny pomysl. Zlodziejstwo.

krakowianin Gość
~krakowianin
No chyba was po**** 2013-11-19 18.28

Może w ogóle otoczmy kraków jedną wielką strefą?

Karol Gość
~Karol
Zapełnianie kiesy nieudolnych władz miasta 2013-11-19 19.05

Mamy tam rodzinę. Ja mogę podjechać na rowerze czy MPK, ale moja mama nie - teraz będzie musiała płacić za postój, będąc krakowianką...

pracownik najniższej krajowej Gość
~pracownik najniższej krajowej
;/ 2013-11-20 11.53

świetnie! ja tam dojeżdżam do pracy ;/ bilet kosztuje mnie więcej niż paliwo i może jeszcze mam płacić codziennie za 8 h parkowania? to może się od razu zwolnię co? bo taniej mnie to wyjdzie i mniej na tym stracę;/

rossss Gość
~rossss
ZLODZIEJE !!!!!!!!!!!!!! 2013-11-22 14.05

to po to placimy podatki,ubezpieczenia,kupujemy benzyne ,a nic totoalnie nic za to mieasto nie robi!!!! Ludzie czy wy powariowaliscie!!! szukacie kasy tam ,gdzie ludzie i tak juz placa wysokie chciazby czynsze za mieszkania - buractwo i tyle:)

miki Gość
~miki
mieszkańcy ale i przyjezdni 2013-12-19 21.04

Jeszcze kilka lat temu uważałem Kraków za miasto szczególnie przyjazne studentom, turystom oraz przyjezdnym w różnych celach. Jednocześnie patrząc jak z roku na rok coraz bardziej się to zmienia. W centrum o ograniczonych możliwościach logiczne były takie obostrzenia dotyczące parkowania i w tygodniu było tam dużo wolnych miejsc głównie ze względu na wysokie koszty parkowania. Tak się tylko zastanawiam jak będę teraz odwiedzał znajomych w strefach 5 i 6, kiedy dzienny koszt parkowania wyniesie kilkadziesiąt złotych. Istotnym jest czy zostaną utrzymane darmowe weekendy, bo to także uderza we wszelkie hostele i inne miejsca noclegowe posiadające ograniczona ilość miejsc parkingowych, lub nie posiadające ich wcale. Wtedy parkowanie zbliży się niebezpiecznie do cen noclegów. Ogólnie wydaje mi się że rozrzutność a jednocześnie pazerność władz przynoszą odwrotny skutek,a co gorsza liczą już pieniądze których nie mają. Zmieniło się centrum Krakowa (tam podobno rządzi tylko wolny rynek ;-)) nie jestem pewien tylko czy na korzyść w porównaniu z tym co można było znaleźć jeszcze kilka lat temu. Ilość sklepów monopolowych za Starym Podgórzu była absurdalna w pewnym momencie i na niektórych uliczkach było ich co najmniej kilka. Kawiarnie zaczęły się przenosić a zastępowano są coraz częściej sklepami z tandetą. Nie zazdroszczę mieszkańcom tym, że z roku na rok coraz bardziej władze dokręcają im śrubę przyznając się jednocześnie do własnej rozrzutności.Trudno mi inaczej o tym myśleć jak o pazerności.

wkur***ny Gość
~wkur***ny
KRAKOWIANIN 2013-12-20 19.30

po co tak kombinowac wystarczy powiesic tabliczke z napisem ''STREFA PARKOWANIA"przy wjezdzie do miasta i tyle
jakie to proste i po h*j radni
PS kolejny ukryty podatek
''jezeli ktokolwiek zwiekszy lub wprowadzi nowy podatek osobiscie go zwolnie''DONALD T.

Iszkut Gość
~Iszkut
Ktoś musi zapłacić 2013-12-21 17.57

Obserwując wcześniej utworzone strefy parkowania można
zauważyć że sytuacja się nie zmieniła. Jak był problem
z parkowaniem tak jest dalej. Wniosek prosty, chodzi o pieniądze.
Wydawało by się że mieszkając w strefie i płacąc za parkowanie to
miejsce na to będę miał. Niestety problem z postawieniem auta jest
dalej. Więc za co płacimy. Czyli znowu wniosek że chodzi o
pieniądze.
Zrozumiałe jest to, że miasto się rozbudowuje. Mamy ładne mosty
i wiadukty. Rozwiązania komunikacyjne. A to kosztuje, oczywiście też
nas. Tylko nie bierze się pod uwagę że „Pan Kowalski czy
Kwiatkowski” przyjeżdżając do pracy spoza Krakowa korzysta
znacznie częściej z tych rozwiązań niż niejeden „Krakus” a kosztów
tego nie ponosi. Te 10 zł miesięcznie to nie jest dużo, nawet dla mnie bezrobotnego, ale człowiek lubi wiedzieć za co płaci, a tu raczej nie
wiadomo.
Pozdrawiam tych wszystkich na górze, którzy o tym decydują.
Iszkut