*
Dodane 2012-04-07 09.00 , komentarzy 0

Emaus na Zwierzyńcu przed wojną [zdjęcia]

Jak wyglądał krakowski odpust wielkanocny przed II wojną światową? Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

Jak wyglądał krakowski odpust wielkanocny przed II wojną ...

Emaus na Zwierzyńcu, lata 30. XX w

Autor: Fot. A.F. Światowid [własność MHK]


Zobacz też: "Trasa pamięci" - nowy film promocyjny Muzeum Historycznego [wideo]

W okrescie świąt Wielklanocnych, zabieramy Was dziś na przedwojenny odpust Emaus na krakowskim Zwierzyńcu, w obiektywnie agencji fotograficznej Światowid.

Na zdjęciach zrobionych w latach 30-tych XX wieku, udostępnionych nam przez Muzeum Historyczne, zobaczyć można kramy, karuzele, loterie i tłumy krakowian przed klasztorem Norbertanek.

Historia Emaus w Krakowie


Odpust i ulica wzięły nazwę od biblijnej wsi Emaus, gdzie miał udać się zmartwychwstały Chrystus. Po drodze spotkał dwóch swoich uczniów, przez których nie został rozpoznany.

Na pamiątkę tej biblijnej historii powszechna była w Europie tradycja odwiedzania w drugi dzień świąt wielkanocnych kościoła poza miastem. Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela (Norbertanek) na Zwierzyńcu znajduje się około 1,5 km od bram średniowiecznego Krakowa. Pierwsza wzmianka o krakowskim odpuście pochodzi z rękopisu Giovanniégo Paolo Mucanti'ego – sekretarza legata papieskiego. Mucanti przebywał w Krakowie w latach 1596-1597 i zapisał:

"W poniedziałek wielkanocny poszedłem oglądać kościół, który nazywają Emaus, gdzie zbiera się wielki tłum obojga płci. Wszystka młodzież i żacy zachowują dawny zwyczaj noszenia dnia tego różdżki wierzbowej, na której rozwinięte są bazie."

Krakowski Emaus był wielkim, uroczystym spacerem mieszczan krakowskich po całym dniu siedzenia za stołem. Przerodził się z czasem w ludową zabawę, rodzaj odpustu. Towarzyszą mu kramy, strzelnice sportowe, karuzele dla dzieci, loterie fantowe itp. Na straganach wyłożone są plastikowe zabawki, pierścionki z kolorowymi oczkami, słodycze, w tym tradycyjne serca z piernika. Osobliwością krakowskiego odpustu są drewniane figurki żydowskich grajków i Żydów studiujących Torę.

Zobacz, jak wyglądał odpust Emaus przed II wojną światową
[kliknij w zdjęcie, a przejdziesz do galerii]
Zobacz inne artykuły o historii Krakowa


Krakowskim targiem przed wojną


Zobaczcie, jak wyglądał handel na Rynku Głównym przed II wojną światową.

Wawel i Rynek Główny w PRL-u


Kolejna odsłona archiwalnych zdjęć Krakowa. Dziś zapraszamy was na wycieczkę po mieście w czasie PRL-u.

Kazimierz przed II wojną światową


Dziś, dzięki Muzeum Historycznemu Krakowa, prezentujemy wam archiwalne zdjęcia przedwojennych uliczek Kazimierza.

Wiosna w przedwojennym Krakowie


Jak wyglądały wiosenne porządki na plantach, targi i tramwaj na Rynku Głównym przed II wojną światową? Zobaczcie archiwalne zdjęcia.


Studenckie życie między wojnami


Wspólne gotowanie, nauka w pokojach akademickich, spotkania w bufecie i czytelni - tak wyglądało życie studenckie w Krakowie między wojnami.

Krakowskie dworce kolejowe sprzed lat


Kraków na początku XX wieku i w latach 60-tych, z perspektywy dworca kolejowego.

Krakowskie sklepy przed wojną [zdjęcia]


Jak w pierwszej połowie XX wieku wyglądały witryny sklepowe w Krakowie? Zobaczcie archiwalne zdjęcia Muzeum Historycznego.


ul. Dietla: od koryta Wisły do ulicy


Kolejna odsłona historycznych zdjęć Krakowa. Zobaczcie, jak pod koniec XIX wieku wyglądała dzisiejsza ulica Dietla.


Zima w powojennym Krakowie


Zobacz, jak po II Wojnie Światowej wyglądała zima w naszym mieście. Muzeum Historyczne Krakowa udostępniło nam fotografie, zrobione tuż po II Wojnie Światowej i w latach 70-tych.Zima w Krakowie w latach 30-tych


Zobacz, jak w pierwszej połowie ubiegłego wieku wyglądała mroźna zima w naszym mieście.


Kraków, którego już nie ma: Willa Różnowskich


Na Bulwarze Poleskim nad Wisłą, vis-à-vis Wawelu, stała kiedyś okazała willa. Dom należał do właściciela parowej fabryki mydła, Stanisława Rożnowskiego. Dziś po budynku nie ma śladu.


Krakowskie tradycje: Juwenalia


Studenci przygotowują się do sesji, a my przypominamy, jak przed laty wyglądały Krakowskie Juwenalia, skąd wzięła się ta nazwa i co tego czasu pamiętają krakowscy artyści.


Kraków, którego nie ma: Klasztor św. Ducha


Średniowieczna budowla stała w miejscu Teatru im. J. Słowackiego. Kiedy postanowiono klasztor zburzyć, Jan Matejko zrzekł się honorowego obywatelstwa Krakowa.

Zobacz na MM: Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery

X

Miejsce
w rankingu
Aleksandra Parzyszek

Od 12 sierpnia 2012 roku nie jestem członkiem redakcji MMKraków. Wszystkie teksty mojego autorstwa, jakie się od tego dnia pojawiły i będą pojawiać są artykułami archiwalnymi, edytowanymi przez redakcję i publikowanymi ponownie bez moje wiedzy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: