*
Dodane 2011-08-04 07.00 , komentarzy 32

Przypominamy: Nowe bilety już od 4 sierpnia. Zobacz, ile zapłacisz

Nowy cennik biletów zacznie obowiązywać od 4 sierpnia. Zmianom ulegną także zasady kupowania biletów u kierowcy. Zobacz, jakie pomysły wprowadzi w życie krakowskie MPK.

W pierwszej połowie sierpnia wprowadzone zostaną nowe ceny ...

MPK: Nowe bilety już w sierpniu. Zobacz,...

Autor: Łukasz Żołądź


Zobacz też: Spór o bilety MPK: krakowianie zabierają głos



Nowe bilety: 1.5-godzinne i 30-minutowe


W przyjętej taryfie najwięcej jest biletów czasowych. Oprócz, znanych już wcześniej pasażerom, biletów kwadransowych i godzinnych, w ofercie pojawią się również półgodzinne i 90-minutowe. Bilet 30-minutowy będzie kosztował tyle samo co jednoprzejazdowy, czyli 2,80 złotych (ulgowy 1,40).

U kierowcy tylko czasowe


Zmienią się także zasady sprzedaży biletów u kierowców i motorniczych. Po wejściu w życie uchwały będzie można kupić u nich tylko bilety godzinne, co powinno znacznie zmniejszyć kolejki pasażerów chcących zakupić bilet w ostatniej chwili.

Jedna ulga: 50 proc.


- Nowa taryfa będzie dużo prostsza niż ta obowiązująca dotychczas - zapewnia MPK. - Przede wszystkim zmniejszy się wachlarz biletów dostępnych w sprzedaży. Dodatkowo zamiast dwóch ulg (gminnej i ustawowej) wprowadzona zostanie jedna 50 proc. Z cennika znikną również końcówki 5-groszowe, co na pewno ułatwi zakup biletów w automatach - dodaje MPK.

Większa kara dla gapowiczów


Ponadto, ze 100 zł do 150 zł wzrośnie opłata podwyższona za jazdę bez ważnego biletu, a 100 zł kary (dawniej 75 zł) zapłaci każdy, kto podróżuje bez dokumentów, poświadczających uprawnienia do przejazdów ulgowych.

Nowy bilet: dla bezrobotnych


Po poprawkach radnych, w nowej taryfie zlikwidowano tanie bilety dla emerytów i rencistów. W zamian zaproponowano bilet roczny za 120 zł dostępny dla osób o najniższych dochodach.

W cenniku pojawi się także całkiem nowa pozycja, czyli miesięczny bilet aktywizujący dla bezrobotnych poszukujących pracy. Będzie on kosztować 50 zł.


Zmieniona taryfa biletowa została uchwalona przez Radę Miasta Krakowa na sesji 6 lipca tego roku. Zgodnie z tym dokumentem, nowy cennik biletów wejdzie w życie 14 dni po publikacji nowego prawa w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, a może się to stać już w pierwszej połowie sierpnia.

Co myślicie o tych zmianach? czekamy na wasze opinie.

Czytaj też:


Zobacz na MM: Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery

X

Miejsce
w rankingu
Aleksandra Parzyszek

Od 12 sierpnia 2012 roku nie jestem członkiem redakcji MMKraków. Wszystkie teksty mojego autorstwa, jakie się od tego dnia pojawiły i będą pojawiać są artykułami archiwalnymi, edytowanymi przez redakcję i publikowanymi ponownie bez moje wiedzy.

Komentarze

anusia2121 anusia2121
Nowy bilet 2011-07-20 10.25

Bilet roczny za 120 zł dostępny dla osób o najniższych dochodach. Czyli jakich dochodach?

student Gość
~student
studenckie 2011-07-20 10.35

To studenci będą teraz płacić 1,40 zł za bilet??

Filifionka Gość
~Filifionka
Co z emerytami i rencistami? 2011-07-20 10.40

Nie rozumiem, zlikwidowano tanie bilety dla emerytów i rencistów, a wprowadzono bilet roczny za 120 zł dostępny dla osób o najniższych dochodach. Czyli co? Będziemy kupować bilety na podstawie zeszłorocznych Pitów?

anusia2121 anusia2121
bilety 2011-07-20 10.48

no właśnie na podstawie czego będzie można nabyć taki bilet za 120 zl?

niezadowolona Gość
~niezadowolona
hmm 2011-07-20 11.52

Po pierwsze, co z biletami długookresowymi? Np. studenci mieli świetny bilet semestralny za 174 zł. Podobno miesięczne też miały podrożeć, ale w tekście o tym cisza.

Po drugie, co z miejską "ulgą dla seniora", czyli uchwałą, że osoby powyżej 75 roku życia mogą korzystać z komunikacji miejskiej BEZPŁATNIE.

No i wreszcie po trzecie, nie podoba mi się, że jeden z najpopularniejszych teraz biletów - 60 minutowy mocno podrożał, bo został wyłącznie na obie strefy. Przy krakowskich korkach nie zawsze uda się przez miasto na nim przejechać, a co dopiero przez obie strefy!

sylvii Gość
~sylvii
bilety u kierowcy 2011-07-20 11.57

bilety u kierowcy tylko czasowe-fajnie pod warunkiem ze kioski sa w poblizu przystanku i ZAOPATRZONE W BILETY badz automaty sa w zasiegu reki.
Na jakiej podstawie mozna uzyskac bilet za 120 zl??

byle dalej od głupoty Gość
~byle dalej od głupoty
ogólnie na powyższy temat 2011-07-20 12.37

Gorące podziękowania dla radnych-proponuje żeby oni również zaczęli podróżować krakowskim mpk i co pół roku przygotowali się na podwyżki biletów. O ile wiadomo metropoliom na całym świecie zależy aby obywatele przesiadali sie do komunikacji miejskiej, co za tym idzie nie stwarzali korków swoimi pojazdami oraz ograniczyli emisję gazów do środowiska-cóż-u nas jest chyba inna polityka....Podziękujmy również ZIKiT'owi-nie ma to jak wprowadzic równocześnie podwyżkę biletów i skrócic trasy autobusom strefowym-to sie nazywa walczyc o oszczędności...
Odnośnie likwidacji ulg dla rencistów i emerytów-pomysł pierwsza klasa-rozumiem że teraz mogą Oni również liczyć na głosy za podwyższką swoich emerytur i rent -bo inaczej rozumiem, że najlepiej odciąć im możliwość podróży za grosze, zamknąć w domu i pozwolić w nudzie i samotności się zestarzeć..... Jednym słowem:GRATULUJE (z takim podejściem mpk, ZIKiTu i radnych zaj(edziemy)dziemy daleko....

Cherry_Lady Cherry_Lady
. 2011-07-20 12.45

W takim wypadku muszę sobie kupić kilka semestralnych na zapas :D

km Gość
~km
osoby o najniższym dochodzie 2011-07-20 12.51

I znów najbardziej skorzystają ci, którzy pracują na czarno i ukrywają swoje rzeczywiste dochody... a to Polska właśnie...

Adam Adam
Skomplikowane to wszystko się wydaje, 2011-07-20 14.14

zobaczymy,jak nowy,genialny pomysł sprawdzi się w praktyce.
Uważam,że było by to niegłupie posunięcie pod warunkiem,że autobusy będą kursowały wg rozkładu a z tym jest różnie.Zysk z podwyżki cen biletów dla zarabiających powyżej kryterium,wypełni dziurę powstałą w wyniku wprowadzenia biletów,które śmiało można nazwać socjalnymi.
Uważam również,że skoro miasto zafundowało bilety dla słabo zarabiających i bezrobotnych za 120 zł na rok,to może należy pójść dalej tym tokiem myślenia i zapewnić darmowe bilety wszystkim bezdomnym oraz osobom bez żadnych dochodów ?
W takim przypadku z pewnością,niebawem przeczytamy o darmowych,ruchomych noclegowniach.
Brawo !

obserwator51 obserwator51
@~byle dalej od głupoty 2011-07-21 07.08

Tak się składa, że posłowie i radni posiadają własny środek transportu, bo ich na to stać. Jeżeli korzystają z usług komunikacji miejskiej, to mają darmowe przejazdy, a przepisy o nich sami sobie ustalili. Rady miast składają się najczęściej z ludzi o wysokich dochodach, więc im jest obojętne, że plebs będzie musiał płacić więcej. Gdyby rady miast składały się z ludzi o najniższych dochodach, a ich wynagrodzenia wyglądały tak, jak u większości ludzi pracy o najniższych dochodach, wtedy nie podejmowano by takich głupich decyzji. Syty głodnego nie zrozumie. Co takiego radnego obchodzi, że rencista, czy emeryt, będą musieli wybulić jedną piątą renty, czy emerytury na bilet komunikacji miejskiej? Do tej pory ludzie po sześćdziesiątym roku życia, mogli korzystać z biletów rocznych w cenie 90.00 PLN. Teraz podniesiono limit o 30 złotych, co dla niejednego jest kwotą niemałą.

Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że nikt posiadający bilet roczny, nie jeździ bez sensu tramwajami tylko po to, by wykorzystać kwotę, którą musiał zapłacić. Ja akurat mam wykupiony taki bilet, a z tramwaju czy autobusu korzystam może trzy razy w miesiącu. Takich jak ja jest z pewnością więcej. Nie mam potrzeby jeździć bez celu do śródmieścia, tylko po to, aby oglądać wystawy. Jak się nie ma miedzi, to się w domu siedzi.

Nowe ceny biletów wprowadzą tylko zamieszanie, a wszystko to po to, by człowiek nie myślał o problemach bieżących. Z kolei gąszcz przepisów i zasad tak zamiesza ludziom w głowie, że będą się często mylić, co da przewoźnikowi niezły zarobek z kar, za niestosowanie się do nowych przepisów. Do tej pory zasady były proste i każdy je rozumiał. Wprowadzenie nowych zasad da wiele okazji do tego, by wyciągnąć kasę od ludzi zdezorientowanych.

Jeśli chodzi o karę za brak dokumentów potwierdzających uprawnienia do przejazdu, to perfidnym jest karanie ludzi za to, tak wysokim mandatem. Jesteśmy tylko ludźmi i niejednemu zdarzyło się, by zapomniał dokumentów z różnych względów. Czasem wystarczy zmiana odzienia w zależności od aury i już nieszczęście gotowe, bo bilet został np. w innej kurtce, płaszczu, torebce, itp.

Bilet 30-minutowy będzie kosztował tyle samo co jedno przejazdowy, czyli 2,80 złotych, czyli 5,60 zł., 90 minutowy? Znakiem tego aby dojechać z Kurdwanowa do Bronowic, czy ze Wzgórz Krzesławickich do Bronowic Małych, trzeba będzie zapłacić 5,60 zł., pod warunkiem, że tramwaj przejedzie tę trasę w tak krótkim czasie. Gdy ją przekroczy, trzeba będzie dokupić bilet półgodzinny, co podroży czas przejazdu o kolejne 2,80 zł. Wynika z tego, że komunikacja znacznie podrożeje. W końcu radni wiedzą, jak utrudnić ludziom życie, które i tak do łatwych nie należy. Wszystko drożeje, a wypłaty, jak stoją w miejscu, tak stoją. Jedyna korzyść z Unii, to korzyść dla państwa. Unijne podatki, przy polskich zarobkach. Aż żyć się chce! :))

Adam Adam
Obserwator 51ma rację, 2011-07-21 08.43

te zmiany to nic innego jak znaczna podwyżka cen biletów.
To samo się tyczy kary za brak dokumentów uprawniających do ulgi.Przecież do tej pory,wystarczyło dostarczyć na Wawrzyńca zapomnianą legitymację uprawniającą do zniżki lub pozostawiony w domu bilet KKM aby kara została anulowana.Pobierano w takim przypadku tylko symboliczną kwotę za zamieszanie i niepotrzebne druków wypisywanie.
Przecież według prawa,niekarany jest brak posiadania dokumentów "przy dupie" ! Dlaczego więc,MPK ma zamiar za to karać ?

anusia2121 anusia2121
bilet za 120 zł 2011-07-23 16.12

Ten bilet za 120 zł będzie tylko dla seniorów (socjalny)

karo Gość
~karo
To skomplikowane 2011-07-24 21.12

Już zaczynam się w tym gubić. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaka jest różnica między biletem miejskim a normalnym? Rozumiem, że miejski jest dla uczniów i studentów ale nie mogę znaleźć informacji czym różnią się pozostałe dwa. Podaję link do strony mpk, gdzie zamieszczony jest nowy cennik
http://www.mpk.krakow.pl/pl/bilety2/cenniki-biletow-okresowych-obowiazujace-od-04082011/

karo Gość
~karo
To skomplikowane 2011-07-24 21.14

Przepraszam, oczywiście miałam na myśli, że ulgowy jest dla uczniów i studentów

teresa emerytka posiadająca bilet roczny ważny do 31 grudnia Gość
~teresa emerytka posiadająca bilet roczny ważny do 31 grudnia
podziękowania 2011-08-01 11.31

Wstydzę się za radę miasta krakowa bo nie wierzyłam w takie posunięcie,ze po roku zostanie zabrany bilet roczny dla seniora.Jest mi po prostu za was wstyd.Przyznanie biletu rocznego dla seniora który ma 530zł na miesiąc jest po prostu śmieszne i szydercze!Już widzę jak ktoś mając 530zł emerutury kupuje bilet za 120zł i sobie jeżdzi po Krakowie

nowohucki nowohucki
ciekawe 2011-08-01 12.48

ciekawe, jaka czeka przyszłość HDK, którym przysługuje już bilet wolnej jazdy, czy zostanie coś w zasadach zmienione, czy nie...

on the other hand Gość
~on the other hand
hmmm.. 2011-08-03 10.38

z jednej strony faktycznie podwyżki nigdy nie są przez nas mile widziane, z drugiej strony jak porównać ceny biletów w Krk z innymi miastami, np. Wa-wą lub Poznaniem, to nawet po podwyżce mamy taniej. Wiem, marne pocieszenie, że ktoś ma gorzej od nas, ale jednak warto mieć to na uwadze, bo mimo że podwyżka będzie, to wydaje się, że nie jest jeszcze największa. Ale mnie też się ona nie podoba!

józeks Gość
~józeks
mnie nie stac 2011-08-03 10.43

na bilety!

anca Gość
~anca
semestrealne 2011-08-03 10.45

semestralny teraz 184 zł :P a miesięczny 47..

..... Gość
~.....
Debilizm 2011-08-03 10.46

POjeb*** z tymi cenami!!!!

obserwator51 obserwator51
Strasznie to zagmatwane! 2011-08-03 11.04

Już nawet sam się pogubiłem. Cytat: Po poprawkach radnych, w nowej taryfie zlikwidowano tanie bilety dla emerytów i rencistów. W zamian zaproponowano bilet roczny za 120 zł dostępny dla osób o najniższych dochodach. Koniec cytatu.
Czy mam rozumieć, że emeryt, czy rencista został postawiony przed ścianą i rozstrzelany?!
Dotychczas tanim biletem dla rencisty był bilet ulgowy za 1,35, który rencista mógł kupić na podstawie "Legitymacji osoby niepełnosprawnej", wydanej przez PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Teraz aby móc korzystać z przywileju zniżkowych przejazdów komunikacją miejską, rencista będzie musiał wykupić bilet roczny za 120 złotych?

Czyli znów biedny dostaje nóż w plecy, bo z czegoś będzie musiał zrezygnować w jednym miesiącu, by móc wozić się ulgowo przez rok, często 2-3 razy w miesiącu. Dla niejednego jest to jedna trzecia renty. Do tej pory, gdy wybierał się do miasta z odległego osiedla, kupował sobie ulgowy za 1,35 i jechał do centrum. Teraz choć większość czasu spędza w domu, będzie musiał wykupić bilet roczny, który będzie leżał w szufladzie, bo do miasta jeździ sporadycznie? To jakiś nonsens. Z opisu wynika, że nie będzie mógł korzystać z biletu ulgowego, bo je dla rencistów i emerytów zlikwidowano. Zmiany miały ograniczyć ilość biletów, a wydaje się być ich więcej. Czy ta gmatwanina nie ma czasem na celu zdezorientowanie społeczeństwa, by kontrolerzy mieli większy utarg z kar wlepianych zdezorientowanym?

Temat nie wyjaśnia wielu kwestii. Co z granicami strefy taryfowej, czyli biletami aglomeracyjnymi? Aby dojechać do lotniska, czy Wieliczki, kilka przystanków jest poza strefą. Dawniej trzeba było kupować dodatkowy bilet, by nie płacić mandatu za przekroczenie strefy. Jak to wygląda obecnie?

Tak jak napisali już inni, jaka kwota jest najniższym uposażeniem? Ja słyszałem jak posłowie się skarżyli, że mają niskie uposażenia, bo inni mają od nich więcej. Jaką więc granicą są niskie dochody, skoro w naszym kraju nadal są kominy płacowe? Dyrektor banku, artysta, czy piłkarz zarabiają rocznie ciężkie miliony, a taki nasz prezydent zaledwie 19 tys. zł., miesięcznie. Czy znaczy to, że on ma niskie dochody?

Może ktoś posili się o szersze wyjaśnienia, by ludzie później nie obudzili się z przysłowiową "ręką w nocniku".

Nek Gość
~Nek
Ale skąd 2011-08-03 12.33

Kto gmatwa, to przede wszystkim dziennikarze. Owszem, zlikwidowano obowiązujący od niecałego roku bilet za 90 zł.

(swoją drogą - był on ok. 10 razy tańszy od zwykłego sieciowego biletu na rok - nawet najniższa renta nie jest 10 razy tańsza od przeciętnego wynagrodzenia. Więc dlaczego ktoś, mając powiedzmy 50 lat i zarabiając - dajmy na to 1500 zł ma płacić 900 zł, a emeryt po 60-ce 90 zł za taki sam bilet?)

Ale do rzeczy:
EMERYCI ale też OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE - dawna II grupa inwalidzka uprawnieni są do przejazdów ULGOWYCH, czyli za bilet jednorazowy płacą 1 zł 40 gr, czyli 5 groszy więcej niż dotąd.

I wszystko to jasno pisze w odpowiednim ogłoszeniu, a że dziennikarze nie umieją jasno przedstawić, to już inny problem.

Adam Adam
Bilety dla bezrobotnych poszukujących pracy 2011-08-03 13.29

Ciekawe,jakimi kryteriami będzie się kierował organ wydający decyzję o przysługującej uldze umożliwiającej zakup biletu miesięcznego na wszystkie linię za 50 zł?Przecież każdy bezrobotny,zgłaszający się na terminy w G.U.P. w jakiś tam sposób tej pracy poszukuje !
Nie mogę znaleźć żadnych info na ten temat a ustawa podobno wchodzi w życie od jutra.

N. Gość
~N.
Proszę: 2011-08-03 13.44

Aktywizujący bilet dla osób bezrobotnych miesięczny za 50,00 zł, Podstawą wydania biletu jest decyzja Grodzkiego Urzędu Pracy orzekająca status bezrobotnego. Osoby korzystające z biletu są zobowiązane do okazania w czasie kontroli aktualnej decyzji orzekającej status bezrobotnego. Bilet aktywizujący – miesięczny uprawnia do wielokrotnych przejazdów w strefie biletowej I wszystkimi liniami dziennymi.

(ze strony ZIKIT, dotarcie do informacji trwało mniej niż 1 minutę - i przy okazji:

odstawą wydania Socjalnego biletu seniora jest: - pisemna informacja wydana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z potwierdzeniem, że zainteresowana osoba osiąga dochód w wysokości równej lub niższej od kryterium dochodowego obowiązującego przy udzielaniu świadczeń z pomocy społecznej, - dokument potwierdzający tożsamość,