*
Dodane 2011-03-05 09.22 , komentarzy 5

"Chłopiec w pasiastej piżamie" [recenzja]

"Chłopiec w pasiastej piżamie" to bez wątpienia film wyjątkowy. Trudno bowiem "powiedzieć coś nowego", podejmując tematykę Holokaustu, gdyż kwestię tą poruszyło w swych produkcjach już bardzo wielu reżyserów. Moim zdaniem Markowi Hermanowi się to udało, głównie dlatego, że prócz obrazu tragedii narodu żydowskiego, film ukazuje nam wiele prawd, na które często nie zwracamy uwagi.


„Chłopiec w pasiastej piżamie” to bez wątpienia film wyjątkowy. ...

"Chłopiec w pasiastej piżamie" [recenzja...

Autor: mat.pras.


Kącik recenzenta: Recenzje filmowe, książkowe, teatralne i muzyczne


Akcja rozgrywa się w roku 1940. Na samym początku poznajemy 8-letniego niemieckiego chłopca o imieniu Bruno, który wraz z rodziną mieszka w Berlinie. Pewnego dnia jego ojciec, oficer lll Rzeszy (w tej roli Rupert Friend), dostaje rozkaz rozbudowy obozu koncentracyjnego, co wiąże się z przeprowadzką. Bruno nie może odnaleźć się w nowym otoczeniu, ani przyswoić nazistowskich ideologii, które wpaja mu wynajęty przez ojca korepetytor. W dodatku chłopiec ma zakaz opuszczania domu. W końcu decyduje się jednak na wycieczkę w nieznane. W tajemnicy przed rodzicami, wymyka się z budynku i dociera pod płot obozu koncentracyjnego. Tam zaprzyjaźnia się z żydowskim chłopcem Szmulem.

Czymś, co od razu szokuje widza, jest zazdrość Bruna. Chłopiec, tak jak Szmul, chciałby mieć tyle wolnego czasu i miejsca do zabawy. Jako dziecko w ogóle nie rozumie sytuacji, w jakiej znajduje się jego nowy przyjaciel. Doskonale ilustruje to pytanie o to, dlaczego Szmul nosi piżamę, od którego wziął się zresztą cały tytuł filmu. Przykład matki chłopca mówi nam jednak, że owo niezrozumienie nie jest związane z młodym wiekiem Bruna. Kobieta dopiero po kilku dniach, spędzonych w nowym domu orientuje się, co dzieje się z Żydami w obozie koncentracyjnym. Po odkryciu prawdy dochodzi do niej prawda, kim tak naprawdę jest jej mąż i czym się zajmuje. Przykład Szmula i jego matki możemy potraktować jako apologię części narodu niemieckiego w okresie ll wojny światowej. Reżyser pokazał nam, że obok bezwzględnych, dążących do wyginięcia Żydów oficerów niemieckich, żyło wiele ludzi, którzy nie mieli pojęcia o tym, co się dzieje.


Poza tym w "Chłopcu w pasiastej piżamie" widzimy, że obozy koncentracyjne nie zdołały pozbawić wielu człowieczeństwa. Doskonale widać to, gdy jeden z więźniów widzi, jak Bruno upada z huśtawki. Żyd decyduje się opatrzyć zranione kolano chłopca mimo, że za samo zbliżenie się do niego grozi mu śmierć.

Prócz wspaniałej gry dwójki głównych bohaterów (Asa Butterfield i Jack Scanlon), doskonałe odwzorowanie realiów lat 40 i norm, jakie panowały wtedy w nazistowskim środowisku, to właśnie zdolność sprowokowania widza do refleksji stanowi największy atut filmu. Mimo szerokiej gamy filmów, poruszających temat okupacji, podczas oglądania "Chłopca w pasiastej piżamie" na pewno nie będziecie się nudzić. Poza tym dostaniecie „na tacy” możliwość spojrzenia na całą sytuację z wielu perspektyw, dotąd najczęściej niezauważanych.

Czytaj inne recenzje filmowe:


Zobacz na MM: Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery

X

Miejsce
w rankingu
jagur

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

bes bes
Ok 2011-03-05 10.00

Kto nie widział stracił życie :)

Wojtek z Krakowa Wojtek z Krakowa
Warty oglądnięcia 2011-03-05 10.27

Oglądałem, smutny ale dobry film. Przede wszystkim w inny ciekawy sposób pokazuje obóz a zwłaszcza zachowanie młodego Niemca (Bruna).
Choć znając realia (oczywiście z książek i innych filmów, bo wiekiem sięgam najwyżej do "wydarzeń grudniowych" i "człowieka na księżycu") wydaje mi się że raczej taka sytuacja nie maiła by miejsca w realnym życiu. No ale to film...
Koniec smutny, choć w pewnym sensie sprawiedliwy jako że wszyscy ludzie są tacy sami...

Kamil Gość
~Kamil
Super film :) 2011-05-09 17.28

ogladalem ten film, jest bardzo fajny i wiele mozemy sie z niego dowiedziec o czasas wojennych np tego c o niemcy robili z żydami. Film warty obejrzenia

Józek Gość
~Józek
Fajny film ;/ 2012-05-10 18.18

oglądałem i jest zarombisty

Ewa Gość
~Ewa
Film oparty na smutku:) 2013-05-11 20.05

Oglądałam ten film i teraz wiem, że warto go oglądać ponieważ, gdy go oglądałam to aż mnie wzruszył wiec mówię wam oglądajcie ,,chłopca w pasiastej piżamie":)

Dodaj swój komentarz: