*
Dodane 2011-02-04 08.40 , komentarzy 56

Dziwne imiona, jakie rodzice wymyślają dzieciom

Okazuje się, że nawet w Polsce fantazja rodziców w wymyślaniu imion dzieciom nie zna granic. Na szczęście nie na wszystkie pomysły zgadzają się urzędnicy.


Zobacz, jakie imiona są najpopularniejsze w Krakowie


Nie każdy rodzic chce, aby jego dziecko było jednym z wielu Jasiów, Michałów albo Zoś czy Marysi. Są i tacy, którzy pragną, aby wyróżniało się oryginalnym imieniem, ale pojęcie oryginalności jest tutaj bardzo płynne. Są bowiem tacy, którzy chcieliby swoją córeczkę nazwać Poziomka albo syna Max, ale też tacy, którzy marzą o potomkach o imionach Druzjan i Abghati.

Czy w kwestii wyboru imienia dla dziecka są jakieś ograniczenia? Oczywiście tak, reguluje to Prawo o aktach stanu cywilnego, które precyzuje, iż nie można nadawać dziecku więcej niż dwóch imion, imion ośmieszających, nieprzyzwoitych, w formie zdrobniałej, jak również imienia które nie pozwala na odróżnienie płci dziecka. Nie można też nadawać imienia w formie obcojęzycznej, jeśli ma swój polski odpowiednik, czyli np. John zamiast Jan, Anne zamiast Anna itp.

Ponieważ urzędnicy Urzędu Stanu Cywilnego często mają wątpliwości, czy dane imię jest ośmieszające albo czy pozwala odróżnić płeć, często zasięgają opinii Rady Języka Polskiego. Ta poza wymogami ustawowymi wskazuje także, aby każde imię zawierało litery obecne we współczesnym polskim alfabecie, a także nie było tożsame z nazwami geograficznymi lub nazwami pospolitymi.

Na oficjalnej stronie RJP można przeczytać przykładowe imiona, w sprawie których wydawano opinie i trzeba przyznać, że niektóre bywają naprawdę zaskakujące, np. pewna pani chciała swojemu synowi nadać imię Karmel, ale RJP odradziła ten pomysł, wskazując, że jest to tożsame z nazwą pospolitą palonego cukru, a imię takie mogłoby jej syna narazić na śmieszność.

Podobną odpowiedź otrzymali rodzice dziewczynki, która omal nie została ochrzczona imieniem Poziomka oraz chłopca, który miał nosić imię Dąb.

Są też pomysły na imiona, które z nazwami pospolitymi raczej nie mają nic wspólnego. Chodzi m.in. o tak egzotyczne imiona jak Abghati czy Aila. W pierwszym RJP zwraca uwagę, że nie wskazuje ono na płeć, w drugim – kłopotem jest wymowa.

- Nie wiadomo, jak chcieliby wymawiać imię Aila rodzice dziecka - dwusylabowo (Aj-la) czy trójsylabowo (A-i-la) - czytamy w treści uzasadnienia. - Nie jest także pewne, czy ludzie, którzy zetkną się z tym imieniem po raz pierwszy, będą je wymawiać zgodnie z życzeniem rodziców dziecka i samego dziecka. Jeśliby to imię miało brzmieć Ajla, to jego nosicielka mogłaby być narażona na jeszcze większe przykrości, ponieważ wiele osób zapisywałoby je zgodnie z wymową, czyli przez j (Ajla).

Na egzotyczne imię można uzyskać zgodę, jeśli udowodni się, że jest ono związane z kręgiem kulturowym szczególnie bliskim któremuś z rodziców. Tak było m.in. z hinduskim imieniem Dewi, które swojej córeczce chciało nadać małżeństwo związane zawodowo i towarzysko z kulturą Indii. RJP przyznało, że w takiej sytuacji można je nadać, ale:

>>Konkursy MM - zobacz, co możesz wygrać

- Miejmy jednak świadomość tego, że jest to imię zakończone w sposób niespotykany w polszczyźnie, jeśli chodzi o imiona żeńskie - zwraca uwagę autor opinii. - Nie może być ono, jak sugerują Państwo w liście, "włączone do listy imion żeńskich w Polsce", a jedynie wyjątkowo nadane określonej osobie. Zwracam też uwagę na to, że imienia tego właściwie nie można zdrabniać, co w przyszłości może stać się źródłem kłopotów rodzinnych. Sugerowałbym więc, by imię Dewi nadać córeczce jako drugie, na pierwsze zaś wybrać imię bardziej konwencjonalne.

Nie brakuje też rodziców, którzy chcą swojemu dziecku nadać imię wzorowane na znanym aktorze, piosenkarzu, czy piłkarzu. I tak np. pewien mieszkaniec Warszawy chciał, aby jego syn nosił imię po najsłynniejszym piłkarzu w dziejach piłki nożnej, czyli Brazylijczyku Pele (warto zaznaczyć, że był to przydomek zawodnika, a nie imię czy nazwisko). Tutaj jednak także przeszkodą była niemożliwość rozróżnienia płci jej nosiciela.

Inny przykład piłkarskiego imienia także pochodzi ze stolicy. Tym razem chodzi o innego mieszkańca Warszawy, któremu urodziła się córka i dumny tatuś uznał, że najlepiej będzie nadać jej imię... Legia. Tutaj odpowiedź RJP także była odmowna. Z jednej strony wynikała z faktu, że imię byłoby tożsame z nazwą pospolitą, ale nie tylko.

- „Rozumiem, że rodzice (ojciec?) dziecka chcieliby w ten sposób uczcić klub sportowy (bo chyba nie Legię Cudzoziemską?), jednakże nie biorą pod uwagę tego, że mogą przysporzyć dziecku wielu kłopotów w ciągu całego dzieciństwa i w życiu dorosłym; dziewczynka byłaby niewątpliwie narażona na liczne docinki i żarty rówieśników” – napisał w uzasadnieniu prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego.

Na koniec warto przytoczyć jeszcze kilka innych imion, które próbowali nadać swoim dzieciom rodzice:

Imiona męskie: Druzjan, Arnoud, Dacjan, Jaksa, Kris, Mahawir, Merlin, Montezuma, Neo, Ozzy, Szon, Taras, Trish, Tworzyrod, Tupak, Viggo.

Imiona żeńskie: Babette , Maciejka, Aleyna, Attika, Bettina, Chloe, Druzjanna, Elma, Franka, Hassiba, Madri, Melodi, Mercedes, Mikołajka, Setsuna, Siriana, Unia, Unka, Vanilia, Vesna, Weneda.

Warto zaznaczyć, iż niektóre z tych imion jak np. Mikołajka otrzymało pozytywną opinię rady.

Jesteśmy ciekawi, z jakimi oryginalnymi imionami spotkali się Użytkownicy MM Kraków. Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.

Źródło: Synowi dać na imię Pele, a córeczce Melodi albo... Legia | MMPoznan.pl

Informator MM: Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie

X

Miejsce
w rankingu
Spoza miasta

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

piechurek9 piechurek9
Zwykłym imieniem 2011-02-04 09.37

rodzice potrafią skazać swoje dzieci na gorsze dzieciństwo...
Najlepszym tego przykładem jest M. Wiśniewski...

camelmk Gość
~camelmk
imiona 2011-02-04 11.46

Montezuma miażdzy :)

albalonga albalonga
imiona 2011-02-04 12.14

Ja "uwielbiam" imiona "wydumane" w połączeniu z bardzo pospolitymi nazwiskami.

Neo - a jak będziemy już stary, to dalej będzie Neo ;-)

Bartosz Klimek Gość
~Bartosz Klimek
Mercedes i Elma - czemu nie? 2011-02-04 12.49

Mercedes to imię hiszpańskie. Tak miała np. na imię córka twórcy pewnej firmy samochodowej... Znaczy tyle co "łaski". A Elma to skrót od Wilhelmina i kilku innych imion niemieckich. Ale generalnie zgadzam się - na pewno córce nie dałbym tak na imię ;)

swieka swieka
Błąd w artykule. 2011-02-04 14.42

"Nie każdy rodzic chce, aby jego syn był jednym z (..) Zoś czy Marysi."

Chyba też bym nie chciał, aby mój syn był Marysią.

Amadeusz Amadeusz
Dzięki 2011-02-04 15.11

już poprawione

Wojtek z Krakowa Wojtek z Krakowa
Ad: swieka i Andrzej Z. 2011-02-04 15.21

Marysia to może faktycznie nie za bardzo pasuje dla synka, ale już np. Jan Maria jest spotykane.

Adam Adam
Zawsze można się wytłumaczyć twierdząc, 2011-02-04 15.40

nazywam się Marian tylko te urzędasy...

kasia8982 Gość
~kasia8982
Niestety 2011-02-04 16.04

Niestety zdarza się, że imiona nie są do końca przemyślane. Osobiści znam: Erazm (nie miało to dziecko łatwo w szkole), Inez, Erwin czy Narcyz.

Ariel Zdżyłowski Ariel Zdżyłowski
A ja... 2011-02-04 16.51

Myślałem, że moje Ariel, jest niezwykłym imieniem... Jednak Montezuma bije wszystko

ag Gość
~ag
Ale dlaczego 2011-02-04 18.11

rodzic nie może nazwać dziecka jak chce? To jego dziecko i jego decyzja. Uważam, że posiadanie oryginalnego imienia od samego początku pozwala dziecku na kształtowanie silnego charakteru. W kulturze zagranicznej duzo jest takich imion i tam jakoś nikogo to nie dziwi. Nietolerancja na każdym rogu czyha.
A co z tą Poziomką? Np taka Jagoda, Róża to od dawna zaakceptowane imiona, dlaczego też nie Dąb?

Adam Adam
~ag 2011-02-04 21.09

a gdyby,Twoi rodzice nadali tobie imię Alfons i w dodatku odziedziczyłbyś nazwisko Psikutas (Bez "S") ?
Powiedz,jak czułbyś się w przedszkolu ?

Pyza Pyza
dziwne imiona 2011-02-04 21.37

Ja sie spotkałam z imionami: Sawa, Oriana, Temida, Tymoteusz, Gracjan

ag Gość
~ag
Adamie 2011-02-05 00.02

Myślę, że znaczenie tych słów dane by mi było poznać o wiele później ;) Nazwisko można zmienić drogą sądową, natomiast Alfons to przecież normalne imię.

Jagoda Gość
~Jagoda
Jedne dziwne a drugie już nie? 2011-03-02 14.29

Mnie rodzice "obdarowali" również jednym z oryginalnych imion: Jagoda. I całe życie zastanawiam się dlaczego tak zakazuje się nazywania dziewczynek Poziomką czy Truskawką a imię Jagoda jest takie oczywiste? Co więcej bardzo się podoba... dla mnie było ono krzywdzące przez całe życie, głownie w czasach szkolnych, wstydziłam się mówić jak mam na imię... Za kilka dni urodzi mi się synek, będzie miał na imię Jakub. Nigdy bym nie skrzywdziła swojego dziecka jakimś wydumanym imieniem...

muu Gość
~muu
dziwne... 2011-07-03 21.50

Mój kolega ma siostrę która ma na imię Billi. Dla mnie to śmieszne jak można jawnie wystawić dziecko na ośmieszenie.?

MIŁOGNIEW Gość
~MIŁOGNIEW
Stare polskie imiona - sto razy lepsze niż wymyślne zagraniczne. 2011-07-16 11.36

Staropolskie imiona - imiona słowiańskie, są sto razy lepsze i bardziej ciekaqwe niż najbardziej wymyślne imiona z innych krajów. Dlaczego? Bo to są imiona nadawane przez naszych dzielnych przodków, którzy podbili tą część Europy. Oto przykłady: Sambor, Lederg, Milena, Dobrosław, Wojciech, Radost, Milan, Dobrochna, Miłosława, Sławobor, Wojrad itp. Czy trzeba daleko szukać? Wystarczy docenić własną kulturę.

usciwoj Gość
~usciwoj
moje imie 2011-09-06 20.21

ja mam na imie Uściwoj a moja siora Częstowojna moja mama Mszczuja a moj tata Bogumił

klaudia Gość
~klaudia
dziwne imie? 2011-10-17 22.25

A ja dalam corce na imie GEORGIA ale z greckiego(po babci) wymawia sie GEORGI-JA

D Gość
~D
Imiona 2011-11-15 08.38

A czemu to rodzice nie moga nazwac swojego dziecka jak chca? To ze niektorzy sie nasmiewaja wskazuje tylko na nietolerancje i zacofanie. Gdyby bylo wiecej dzieci z oryginalnymi imieniami to nie bylo by to takie dziwne i dzieci uczyly by sie nie ponizac sie na wzajem pod wzgledem imienia. Dzieci zawsze znajda cos do dokuczania, nawet jezeli masz na imie Magda czy Michal. Jezeli imie sie dziwnie pisze, to wystarczy przeliterowac, tak samo jak z niektorymi nazwiskami. Wielkie mi cos.

Anonimowa Gość
~Anonimowa
Hm, hm. Imiona. 2012-02-10 15.57

Dlaczego nie można nadać takiego imienia dziecku? To nie prawda, że "Dzieci zawsze znajda cos do dokuczania, nawet jezeli masz na imie Magda czy Michal." Znajdują sobie powody, ale na pewno szybko znajdą powód, aby twoje dziecko "Alfons" przezywać... no, już sami wiecie o czym mówię. Albo Legia, może mieć problemy w szkole, a także potem, ze względu na drużynę piłkarską, Legię. Na przykład imię Malzahar, Częstowojna (jak poprzednik pisał, hm), Tworzyród, Poziomka? Ojejjeje. Mała Poziomeczka. Ok. Ale w szkole? A co, jak dorośnie? Pani Poziomko! W urzędzie ; Poziomka Częstochowska. Ja bym po prostu poszła do urzędu zmienić sobie imię! To dla rodziców "fajne", "słodziutkie", ale naprawdę dla dziecka to nie jest dobre. A chodzi o dobro dzieci, a nie o satysfakcję rodziców, prawda?

gościówka :) Gość
~gościówka :)
imie 2012-02-10 16.30

Ludzie nie krzywdzcie swoich dzieci

Nathalie Gość
~Nathalie
Moje pięć groszy 2012-02-10 17.13

Nie cierpię imion typu "Ania" i "Janek", czyli pospolite, bo wszyscy praktycznie mają tak na imię i to jest nudne. Moim skromnym zdaniem - i chcę mocno zaznaczyć, że każdy ma prawo do tego, żeby posiadać własne zdanie i nikt nie może mu tego odebrać - to robi się dziecku taką samą krzywdę, dając mu na imię "Agata" czy "Maciek", jak "Brajan" czy "Majkel".
Mój ojciec jest ze Szwecji i tam się urodziłam i wychowałam, w Polsce mieszkam dopiero od paru lat, więc zamierzam dać swoim przyszłym dzieciom bardziej oryginalne, międzynarodowe imiona, gdzie drugie będzie typowo szwedzkie. Trudno dziś wiedzieć, gdzie człowiek za 10 lat wyląduje, i wtedy nie chcę, żeby moje dzieci miały typowo polskie imiona. Nie są międzynarodowe, no chyba tylko Anna/Joanna/Agata/Emilia itp, ale jak się daje synkowi na imię Michał, Maciej, Rafał, Marcin czy córce Katarzyna, to trzeba liczyć się z tym, że ludzie za granicą BĘDĄ mieli problemy z wymówieniem tych imion.

Swoją drogą - to uważam, że panie w USC mogłyby wrzucić na luza czasami. Dlaczego w Polsce wszystkie dziewczynki muszą mieć imiona kończące się na "A"? Ja nie mam, moja siostra nie ma - i żyje nam się całkiem dobrze!

Rosa Gość
~Rosa
Franka? 2012-02-10 17.17

Przecież to zdrobnienie od Franciszka, Nie widzę w tym imieniu nic dziwacznego.

Adam Adam
Brunhilda 2012-02-10 17.48

Dziewczynka o takim imieniu chodzi do przedszkola, w którym pracuje moja żona.Imię jak imię ale jak to zdrobnić?
Wszyscy wołają na nią Hildusia:)

Dodaj swój komentarz: