*
Jak w święto Trzech Króli, 6 stycznia, będą pracować sklepy Dodane 2013-01-03 15.30 , komentarzy 30

Święto Trzech Króli: Sklepy będą zamknięte

6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Nie zrobimy zakupów m.in. w galeriach handlowych

O tym, że dzień ten będzie wolny od pracy, zdecydował we wrześniu 2010 roku Sejm. Zabrał jednocześnie prawo do dodatkowego dnia wolnego, gdy święto wypada w sobotę.

Jeśli przeprowadzimy podobną symulację aż do roku 2025, okaże się, że przy wprowadzeniu wolnego w Trzech Króli i zabraniu wolnego za święto w sobotę, nawet tracimy jeden dzień wolny. Natomiast do 2050 roku będziemy stratni aż 8 dni wolnych.

W 2013 roku Trzech Króli wypada w niedzielę. Uroczystość to nie tylko dzień wolny od pracy, ale również zakaz handlu. To oznacza, że sklepy i galerie handlowe będą pozamykane. Zakupy można zrobić tylko na stacjach benzynowych i w osiedlowych sklepikach, gdzie za ladą stanie właściciel. Będziemy mogli jednak wybrać się do kina.

Święto Trzech Króli było wolne w Polsce do 1960 roku. Do tej praktyki wrócono po 50. latach przerwy. Nie jesteśmy jedynym narodem w Unii Europejskiej, który tego dnia nie idzie do pracy, Podobnie mają Niemcy, Hiszpania, Włochy, Austria, Grecja, Szwecja i Finlandia.
X

Miejsce
w rankingu
Spoza miasta

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

ja Gość
~ja
Najgłupszy pomysł! 2010-09-24 11.38

Najgłupszy pomysł! Po co komu dzień wolny w styczniu! Ani wyjść na ani wyjechać, a pieniędzy brak po świętach i sylwestrze! Ja i tak go kościoła nie pójdę! Nie długo zrobią święto 7 krasnoludków!

anonim Gość
~anonim
nieprzemyslane, ale dzieciaki będą zachwycone 2010-09-24 12.02

dobra na samym początku powiedzmy sobie szczerze, że z nowego dnia wolnego najbardziej ucieszą się dzieci i studenci. Dorośli wolne dostaną, lub nie, tak czy owak będzie w tym okresie odrobinę lżej. Natomiast już w pierwszym terminie święta 2011 roku dzieciaki będą wniebowzięte, ponieważ tuz po Bożym Narodzeniu pójdą sobie na trzy dni do szkoły i kolejny długi weekend, pytanie czy w ogóle jest sens otwierać szkoły na te trzy dni.

Gama College Gama College
zamieszanie 2010-09-24 13.58

Dla nas to zamieszanie. Harmonogramy zajęć były gotowe na przełomie maja i czerwca, a teraz szybko trzeba wszystko zmieniać. Dużo instytucji prowadzących kursy ma ten sam problem. Klient płaci za określoną liczbę zajęć w danym okresie.

albalonga albalonga
jestesmy bogatym krajem ? 2010-09-24 15.24

wyliczenia ekonomistow nie maja znaczenia dla posłow. Jestemy bogatym krajem?

gość Gość
~gość
Ukłon rządu w stronę kleru 2010-09-24 19.00

Ukłon za milczenie w sprawie Smoleńska.
Ciekawe kto będzie chodził do kościoła w święta także i to wolne od pracy?
Obliczenia wykonano i myślą klechy, że jedno wolne w święto to dodatkowa kasa. Może tak ale nie ode mnie.

albalonga albalonga
a czemu nie Wielki Piątek ? 2010-09-24 20.12

dziwi mnie czemu to nie Wielki Piatek jest dniem wolnym, a nagle 6 stycznia. Dawniej był to dzien swiateczny, ferie swiateczne w szkołach trwały do 6.01.

gość Gość
~gość
ludzie chcą mieć wtedy wolne.... 2010-09-24 20.27

Tak wypowiadał się dziś w telewizji jakiś poseł (chyba, bo go nie kojarzę)..Zebrali ileś tysięcy podpisów.....ciekawe gdzie je zbierali, ja nic nie podpisywałem...a przez to więcej zamieszania i pracy będzie niż zadowolenia z wolnego dnia...

Adam Adam
@gość 2010-09-24 20.52

Ludzie chcieliby mieć zawsze wolne!(pod warunkiem że kasa na konto wpłynie)
Jeżeli,człowiek byłby stworzony do wykonywania pracy,to ona by go nie męczyła.:)

albalonga albalonga
nie ma pracy - nie ma kasy 2010-09-24 23.02

Bez pracy nie ma kołaczy. Taki los.

realista Gość
~realista
@ "najgłubszy pomysł" 2010-09-25 20.58

a co w swojej karierze RP pokazała ....Tylko jedno, głupotę i popęd do klerów ...bez nich nawet srać się nie może.

pracownik Gość
~pracownik
nie karzdy ma wolne w 3 kroli 2011-01-06 07.16

wszyscy sie ciesza ze maja wolne w 3 kroli,ze pojda do kosciola czy spedza czas z rodzina. niestety sa takie przedsiebiorstwa lub zaklady pracy gdzie pracodwca zmusza ludzi do przyjscia tego dnia do pracy. wiem o tym doskonale gdyz jest jeden zaklatd w N.S.w ktorym ludzie pracoja tego dnia na 3 zmiany i nikt sie tym faktem nie zainteresuje ze lamane sa przepisy. COZ PRAWO POLSKIE WIDAC MOZNA LAMAC NA KARZDY KROKU

pracownik1 Gość
~pracownik1
Nic dodać nic ująć.... 2011-01-06 10.15

Nic dodać nic ująć...

bes bes
Ok 2011-01-06 11.37

Oczywiście, że to straszne zamieszanie. Zawsze przy okazji wprowadzania takich zmian jest bałagan. Dlatego po części rozumiem pracodawców. Co jeżeli produkcja jest obliczona i wszystko przygotowane? Mają klientom zagranicą powiedzieć: sorry?
W tym roku jestem w stanie zrozumieć, że niektóre firmy pracują. W przyszłym już nie. O ile znów nie zmienią się przepisy...
Z resztą ja w poprzedniej firmy pracowałem 7 dni w tygodniu, w Boże Narodzenie, Nowy Rok, Boże Ciało i wszystkie inne święta :) Więc nie narzekajcie, są tacy którzy robią więcej :)

Jako student 2 kierunków wcale nie cieszę się z tego wolnego! Co zostało wyżej zarzucone. Ja też miałem swoje plany i w piątek miałem mieć zajęcia a tutaj w związku z wolnym czwartkiem wszyscy sobie wzięli wolny piątek i jestem w 4 literach. Zajęcia zostały przesunięte na następny tydzień a jest on już w pełni zaplanowany! I co teraz? Muszę z czegoś zrezygnować, kto mi za to zapłaci?

novarestobar novarestobar
Krakowianie plany na 6 stycznia? 2011-01-06 11.48

Leniwy czwartek 6 stycznia. Zapraszamy do eksploracji Kazimierza, a po spacerze na specjały z novej karty menu.
Sprawdź jak gorąco możemy Cię ugościć!
Odwiedź nas na facebook.com/nova.restobar

Adam Adam
Jedni pracują, 2011-01-06 11.51

drudzy mają wolne.W niektórych zawodach święta nie istnieją,dotyczy to również po części handlu.Np.stacje benzynowe zawsze są czynne a można tam kupić wiele artykułów,również spożywczych.Jak widać prawo nie dla wszystkich jest równe.Moja koleżanka pracująca na stacji Orlen była w pracy w Boże Narodzenie,Nowy Rok,jest i dzisiaj.

******** Gość
~********
po co to wolne? 2011-01-06 16.38

tak sie zastanawiam po co uchwalane jest kolejne wolne skoro pracodawcy lamia przepisy na karzdym kroku? dodatkowo twierdza ze trzeba isc do pracy a wolne dostanie sie kiedy indziej jak im sie spodoba.teraz wychodzi na to w swieta sie pracuje a wolne dostaje sie kiedy inndziej. nasze prawo zasmarkane!!!

Wojtek z Krakowa Wojtek z Krakowa
AD: pracownik 2011-01-06 18.10

Nie bardzo trybię co masz na myśli pisząc w tym temacie sformułowanie: "coz prawo polskie widać mozna lamac na karzdy kroku" (pisownia oryginalna).
Pomijając oczywiście wiele zawodów gdzie służba musi trwać w sposób ciągły (straż pożarna, policja, służba zdrowia), jest wiele zakładów pracy w których praca służy ogólnemu dobru i też musi być wykonana mimo świąt np. transport, ciepłownictwo.
Nie należy też zapominać, że są też zwykłe zakłady pracy wykorzystujące takie technologie których przywracanie gotowości do pracy było by dużo dłuższe niż sama przerwa spowodowana świętem (np. wygaszenie pieców w hutnictwie). Tak więc nie jest to łamanie prawa, tylko tzw. inne czynniki.

niemotorniczy Gość
~niemotorniczy
@pracownik 2011-01-06 18.29

Napisałeś "nie karzdy ma wolne w 3 kroli" (pisownia oryginalna), ale jesteś w sporym błędzie. Przede wszystkim nie jest prawdą, że ludzie "pojda do kosciola czy spedza czas z rodzina", ponieważ większość katolików w Polsce nie chodzi do kościoła w niedziele, nie wspominając o innych dniach. Spędzą czas z rodziną? Tak, ale żeby spędzić z nią czas musisz mieć pewien budżet domowy, a on się kurczy przez wszystkie dni wolne, a ich w Polsce jest ciągle więcej, zatem rachunek jest prosty.

"niestety sa takie przedsiebiorstwa lub zaklady pracy gdzie pracodwca zmusza ludzi do przyjscia tego dnia do pracy". To mnie zaskoczyłeś! Od kiedy w naszym kraju praca jest obowiązkowa? Może jeszcze istnieje przymus wyboru pracodawcy? Jeśli czujesz się pokrzywdzony jako nauczyciel, nie pracuj. Jeśli pracujesz w zakładzie produkcyjnym, w którym "ludzie pracoja" (pisownia oryginalna) w systemie brygadowym i to Ci nie odpowiada, dlaczego się męczysz? Zmień pracodawcę i będziesz miał wolne we wszystkie weekendy i święta.

Adam Adam
@niemotorniczy 2011-01-06 18.35

Wolne we wszystkie weekendy i święta oraz w dni powszednie :)

Wojtek z Krakowa Wojtek z Krakowa
AD: Adam... 2011-01-06 18.59

Pomysł ekstra.
Najlepiej być bogatym nierobem...
Zresztą tak odpowiedziałem nauczycielce, gdy zapytała mnie, w pierwszej klasie, kim będę jak dorosnę.
Jak zostać nierobem jest proste i nie wymaga szerszego omawiania.
Natomiast ciągle myślę jak zostać bogatym... niestety nieskutecznie.
Dzięki temu przez ponad 24 lata pracowałem we wszystkie niedzielę i święta.

Adam Adam
Praca w święta i tak jest mniej upierdliwa... 2011-01-06 19.14

....niż praca na wezwanie.Człowiek może zaplanować,dziś w Boże Narodzenie pracuję ja a w Sylwestra zmiennik.Ja tak nie mogę,pierdzenie w stołek i czekanie na telefon.Nawet sen mam nerwowy że o zaplanowaniu dnia,obojętne czy święto czy dzień powszedni,nie wspomnę.
Cóż,czuwać musi ktoś aby odpoczywać mógł ktoś !

gosc Gość
~gosc
nie wiem 2011-01-11 09.21

wedle mnie to swieto yyyy mleko hehe:]

Basia Gość
~Basia
ble ble 2011-01-13 15.36

Tak szczerze to i tak malo kto naprawde się zastanawia komu i po co to święto służy.

acadam Gość
~acadam
kryzys w państwie 2012-01-02 16.40

Bardzo orginalne wypowiedzi..Lecz 8 godzinny system pracy
w kapitalzmie rodem z brazylii to fata morgana.
Pracodawcy wspanialomyślni i poprostu kraj jak z bajki.
POLITYYCY NA SWIĘTA PO 500zl podwyżki i
PO TABLECIE TAKĄ mają BIEDĘ.
WSTYDZILI BY SIĘ skur.......y A SWIĘTO MI NIE PRZESZKADZA.

kondzix (jestem ze szczecina) albo takiej wiochy obok Gość
~kondzix (jestem ze szczecina) albo takiej wiochy obok
DLA MNIE FAJNIE 2012-01-02 17.06

Nie rozumiem was czemu nie cieszycie się z dnia wolnego. Można posiedziec w domu ewentualnie spotkac sie z kims. Fajny pomysł

Dodaj swój komentarz: